PVC Plastik Doğrama

PVC Plastik Doğrama En çok üretime sahip olan plastik polimer polivinil klorürdür. Yaygın kullanım alanları yapı malzemeleri olmakla beraber kauçuğun yerine geçebilen özellik taşımaktadır. Düşük maliyetli olması nedeniyle kendine çeşitli kullanım alanları bulan PVC, aynı zamanda esnektir. Ayrıca ısı ve suya aşırı derecede dayanıklılık özelliğine sahiptir. Günümüzde inşaat sektöründe genellikle binalarda PVC pencereler kullanılmaktadır. Bunun nedeni PVC doğramanın insan sağlığına zararının bulunmamasıdır. Bina içinde soğutma ve ısıtma işlemleri için tercih edilen yalıtkan malzemeler içerisinde PVC bulunmaktadır. Böylece ısıtma ve soğutmadan alınan verim arttırılmaktadır. PVC Plastik Doğrama aynı zamanda oyuncaklar ve gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Kanserojen madde içermeyen PVC, kapı ve pencere üretimi başta olmak üzere günümüzde birçok sektörün gelişmesine katkı sağlamaktadır.

PVC Plastik Doğrama Kullanımı

Pencere ve kapıların üretiminde PVC Plastik Doğrama yaygın olarak kullanılmaktadır. PVC kapı ve pencere sistemlerini oluşturan malzemeler şunlardır. Profil, conta, destek sacı, montaj elemanları, bağlantı elemanları, aksesuar ve işçilik gibi yapılar oluşturur. Bu faktörler sistemin kullanım kalitesini etkilemektedir. Kaliteli PVC doğrama elde etmek için PVC profil kullanımı ve teknik olarak standartları karşılayan profil türü gerekir. PVC pencerelerde temizliğe ve bakımın doğru şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kapı ve pencerelerde profillere yapışan boya ve harç malzemesinin bekletilmeden temizlenmesi gerekir. Temizliği herhangi bir aşırı partikül içermeyen deterjan ile yapılabilir. PVC’lerde yoğun hava şartlarının olduğu durumlarda bile güvenliği sağlayan su kanalları mevcuttur. Bu kanalların temizliği de zaman zaman yapılmalıdır.

PVC Plastik Doğrama Fiyatları

PVC Plastik Doğrama ürünlerde fiyatı belirleyen en önemli unsur işçilik ve montajdır. Aksesuar kullanımı ve ilave görsellik ya da mermer gibi ekstralardır. Görsellik ve rahat kullanım müşterilerinin isteklerini en çok belirttiği hususlar olmaktadır. PVC Plastik Doğrama belirlenen ölçülere göre yapılarak kaliteli sonuçlar elde edilmektedir. Uygun fiyatlarla bu hizmeti almak mümkündür. Ayrıca kalitenin artması ile birlikte

PVC Plastik Doğrama Fiyatları yükselme göstermektedir. PVC’nin sağlıklı şekilde duvara monta edilmesini sağlayan malzemelerin uzun ömürlü olmasına özen gösterilmelidir.

Pvc Doğrama Nedir?​

PVC daha öncede belirttiğimiz gibi Poli Vinil Clorür kelimesinin kısaltılmış olarak kullanılmış halidir. Petrol ya da doğalgaz ile birlikte tuzdan üretilmektedir. Formülüne baktığımız zaman CH2-CH2 şeklinde belirtilmiştir. PVC üretimi esnasında çeşitli formüllerin birleşimi ile harmanlanarak oluşur. Sonrasında yüksek sıcaklık verildikten sonra Ekstrüzyon hattında işlenerek plastik haline gelir. PVC yüksek oranda klor içerir yanmaya başladığında kendiliğinden sönebilir. Bunun içinde yapılarda ahşaptan çok daha fazla tercih nedeni olarak görülmektedir. PVC çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ise bozulmaya başlayacaktır. PVC bir polimerdir ve diğer polimerlere oranla çok fazla katkı maddesi barındırmaktadır. PVC plastik olan bir malzemenin maliyetine baktığımız zaman oldukça düşüktür. PVC genel olarak çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. PVC doğramalar nerelerde kullanılır derseniz burada size geniş bir açıklama yapabiliriz.

Pvc Nerelerde Kullanılır?​

Öncelikle PVC’nin tarihine baktığımız zaman ilk olarak 1920’li yıllarda sentezlenmiştir. Ancak 1930 yılına gelindiğinde kullanılmaya başlamıştır. 2. Dünya savaşından sonra da kullanımı hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Geçen 20-30 yıllık süre içerisinde en çok tercih edilmiş olan ürün olarak tescillenmiştir. PVC doğramalar inşaat sektöründe ciddi anlamda bir kullanım oranına sahiptir. Pencere, profil, kapı, panjur ve boruların üretimi gerçekleştirilerek kullanım alanları gelişmeye başlamıştır. Zamanla PVC’den yapılan ürünler kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra tıpta da kullanım alanı oluşturulmaya başlamıştır. PVC denince insanların aklına ilk gelen kapı ve pencerelerdir. Ancak günümüz teknolojisinde kullanılmış olan araçlarda da PVC’nin kulanım alanı devasa büyüklüktedir. Örneğin döşeme, paspas, cam fitil ve silecekler PVC ile birlikte uzun ömürlü kullanım sağlamıştır. PVC için söylenecek en doğru şeyin de hayatımızın her alanında geniş bir kullanım alanının olduğu bilinmektedir.

Pvc Doğramalarda Dikkat Edilmesi Gereken Konular​

PVC doğramalarda bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Böylece bu malzemeleri ilk günkü gibi kullanmak mümkündür.

  • Temizlik ve bakımlarının düzenli yapılması
  • Üzerinde bulunan boya ve bantları kazımadan temizlemek
  • Temizlik için kullanılmış olan deterjanların partiküllü olmamasını sağlamak.
  • Krem ve sıvı formdaki temizleyiciler PVC doğramalar için önemlidir.

PVC Doğrama​

Plastikleri hayatın her alanında görmek mümkün iken bunların da kendi içlerinde farklı türleri bulunmaktadır. PVC de bir plastik türü olup çok fazla kullanım alanına sahiptir. Tüm plastiklerde olduğu gibi PVC ‘de petrol ürünlerinden üretilir. Söz konusu maddelerden klor PVC malzemelerinin ateşe karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı PVC malzemelerin kullanımı çok fazladır. PVC doğrama da buna bağlı olarak çok önemlidir. PVC’den yeni ürünler elde etmek için yapılan işlem ortaya çıkacak ürünlerin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

PVC doğrama ile çok sayıda farklı ürün elde edilmektedir. Bu işlemin kaliteli olması için ilk şart kullanılacak malzemenin kalitesi ile ilgilidir. Her alanda olduğu gibi PVC üretiminde de kalite farkı ürünler var. Bundan dolayı ilk olarak kaliteli PVC profil kullanılmasına özen gösterilmelidir. Profil kullanılarak yapılacak doğrama işleminden çeşitli ürünler elde edilir. Bu malzemenin farklı özellikleri bulunmakta ve bunlardan bazıları dayanıklılık ve yalıtımdır. Kullanılan profilin kalitesi düşük olursa doğrama işlemi ne kadar iyi olursa olsun beklentinizi karşılamaz.

PVC doğrama ile kapı, pencere ve benzer ürünler elde edilmektedir. Plastik olan bu malzeme bir yerde marangozluğu burada bahsedilen doğrama işlemidir. Doğrama işlemi yapılırken teknolojinin sağlamış olduğu aletlerin kullanılması da çok önemlidir. Böylece neredeyse sıfır hata ile işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca doğrama işleminin ardından bağlantı noktalarında kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Bu noktalar yalıtımın tam olarak sağlanması için çok büyük bir özenle yapılması gerekmektedir. Bütün bunların dışında belki de en önemli unsur işçilik kalitesidir. İşçiliğin kalitesinin yüksek olması bütün ürünü olumlu şekilde etkilemektedir.

Pvc Pencere Teknik özellikleri için buraya bakabilirsiniz.

Yorum yapın