Vatan Aşkı

Vatan Aşkı

Vatan aşkı, özellikle ilkokul – lise zamanlarımızda en çok duyduğumuz kavramlar arasında. Peki, ne ifade ediyor?

Tanımlamak gerekirse, vatan aşkı; vatan sevgisi ile üzerinde doğup büyüdüğü ve hayatını geçirdiği topraklar için gerektiğinde canını verecek kadar seviyor olmaktır. Tüm sosyal, ekonomik haklardan feragat edecek kadar vatana bağlı olma durumudur. Vatan sevgisi, asıl ve en yüce olan sevgi olarak gösterilmektedir.

Vatan için savaşmak, vatan sevgisinin bir benzetmesidir. Vatan uğruna kanlar ile destan yazan, bu ülkenin bağımsızlığını korumak için şehit olan canların torunları olan bizler de aynı duyguları paylaşıyor olmalıyız. Ecdadın bu vatan için savaştığı topraklar, bugün bizlere emanet edilmiştir. Vatan, uğrunda fedakarlık gösterilecek, en değeri, buna değer diyeceğimiz tek varlıktır.

Türk Milletinin Vatan Sevgisi

Türkiye’nin bağımsızlığını kazanması, savaşları, devrimleri tam anlamıyla efsanedir. Ancak sadece Türkiye tarihi bir efsane değildir. Dünyaya bakıldığında, Türk milletinin ülke sevgisi de en az tarihi kadar efsanedir. Türk milletinin vatan aşkı dünyada hiçbir yerde yoktur. Vatana olan sevgi ve bap, tarihsel bir gerçek olarak da sunulur. Milletler arasında üstün olduğumuz en önemli özelliklerimizden biridir. Türk Milletinin vatan sevgisi dendiğinde, akıllara tarihsel bir gerçek gelir. Sevgi ve bağlılık somut olarak da ortaya çıkar. Tarihsel bir gerçek olmasının yanı sıra, milletinin geleceğinin kendi geleceğinden daha üstün olduğunu benimseyen bir inanış da hakimdir. Bu son derece önemlidir.

Vatan sevgisi maya gibidir, sütü bozuk olanda tutmaz

 

Vatan Aşkı Sözleri

En çok okunan, en çok aranan sözler arasında vatan aşkı sözleri var. Bu sözler tamamen vatan aşkını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda vatan aşkı için söylenen sözler şairler, Peygamberler tarafından söylenmiştir. Bu sayede son derece önemli olduğu, vatana önem verilen bir millet olduğumuz da gözler önüne serilmiştir.

 • İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı vatan sayesinde kaimdir. Namık Kemal
 • Kan grubum, vatan haini olmayan herkese uyar. Nejat Uygur
 • Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Atatürk
 • Vatan için ölmekse kaderim, böyle kaderin ellerinden öperim.
 • Vatan üstünde kıymetini bilen millet varsa vatandır.
 • Vatan sevmenin sağı solu olmaz. Yüreği olur, o da varsa!
 • Vatan sağlığa benzer, değeri, kaybedilince anlaşılır. Süleyman Nazif
 • Vatan sevgisi; ruhları, kirden kurtaran en kuvvetli rüzgârdır.
 • Vatan sevgisi ahlakta iyiliği, ahlakta iyilik de vatan sevgisini meydana getirir. Montesquieu
 • Kılıçla alınan vatan, para ile satılmaz. ll. Abdülhamid
 • Vatan hastalığı diye bir hastalığımız var. Allah şifa vermesin.
 • Vatan sevgisi imandan gelir. Hz. Muhammed
 • “Vatan sevgisi maya gibidir, sütü bozuk olanda tutmaz. Muhsin Yazıcıoğlu

Gibi sözler, vatan aşkına dair arananlar arasında. En çok okunan vatan sevgisi sözleri arasında da yerini koruyor. Özel olan vatan sevgisi, vatan aşkı bu güzel sözler ile ifade edilebiliyor. Aynı zamanda tarihsel süreçte vatan sevgisi için önemli kişilerin de kendilerini ifade ettiği görülüyor.

Vatan Sevgisinin Ölçüsü Nedir?

Merak edilen bir diğer konu ise vatan sevgisinde ölçünün ne olması gerektiği. Zaman zaman bu durum elzem hale gelmektedir. Hiçbir şeyde ölçüsüz, tutarsız olunmaması gerektiği gibi durum vatan sevgisi için de geçerlidir. Vatan aşkının ölçüsü de yerinde, dozunda olmalıdır. Vatan sevgisi, insanın maneviyatını zedelemeyecek şekilde olmalıdır. Vatan sevginin imandan geldiği unutulmamalıdır. Vatan sevgisi kesinlikle insan sağlığını bozacak bir ölçüye gelmemelidir. Vatan aşkı ve saygısı bir arada olmalıdır. Saygı ve sevgi ilke edinilerek yaşanmalıdır. Saygı olmayan bir vatan sevgisinin kabul edilmediği bilinmelidir. İnsan sağlığını bozacak şekilde değil, doğal ve gerçek bir sevgi olmalıdır.

Vatan aşkı ile ilgili sözler, Vatan aşkı maya gibidir, Vatan Sevgisi Vatan ile ilgili şiirler, Vatan aşkı ile ilgili sözler, Cennet Vatan Türkiye Cumhuriyeti

Vatan Aşkı Sözleri