Ergoterapist Maaşları

Konu Başlıkları

Ergoterapist Maaşları

Devlet Kurumlarında yeni işe başlayan Ergoterapistler  2021 yılı için ortalama 4,750-5,750 arasında maaş alacaklardır.
Maaş: 3600
Sabit Döner : 1400
Performans Döneri: Pandemi döneminde biraz artış gösterse de ortalama 200-300

Vergi dilimlerine girdikçe (Nisan- Mayıs) ve (Ekim –Kasım) aylarında da ortalama 200 lira maaşlarda düşüş olur. Ocak ve Temmuz aylarında da belirlenen oranlarda zam gelir. Riskli birimlerde çalışanlar (AMATEM, Yoğun bakım…) riskli birim farkları alırlar. Ergoterapistler genelde nöbete kalamazlar. (pandemi dönemi hariç). O yüzden bizde nöbet genelde ücreti yoktur.

Özelde çalışan Ergoterapistler ise ucu açıktır. 3bin liradan başlayıp 10-15binleri bulabilir. Genel Ortalama 3500-5000 arasındadır.

Prim usulü çalışan Ergoterapistler aldıkları değerlendirme, seans başına belli oranda ücret alırlar. Ortalama  (Yüzde 50- Yüzde 65).

Maaş usulü çalışan Ergoterapistlermaaşları sabittir. Seans sayıları değişse bile maaşları değişmez. Ortalama 3500-5000 arası alırlar..

Ergoterapi Bölümü Nedir?

Hastalıklar, kazalar, gelişim bozuklukları nedeniyle günlük yaşam faaliyetlerini yerine getiremeyen bireylere verilen hizmet, tedavi de destek bütünüdür. Ergoterapi ile bireylerin bağımsız olarak günlük faaliyetlerini kazanabilmesi ve daha mutlu ve özgüvenli olarak hayatlarını sürdürebilmesi hedeflenir. Hastanın günlük hayatına tam olarak iştirak etmesi sağlanır. Bunun için de hastanın yeteneklerini arttırarak, fiziki düzenlemeler sağlanır.

Ergoterapist kişilere ait duyusal, psikolojik, sosyal ve motor değerlendirmeleri yaparak kişilere ait uygun tedavi ve düzenlemeleri belirler. Ergoterapi bölümü okuyan kişilerin sabırlı, hoşgörülü, insanları seven, mutlu etmeyi bilen, sorumluluk sahibi, dikkatli bireyler olmaları gerekir. Ergoterapistler tüm yaş grubundaki fiziksel, duyusal, gelişimsel problemleri olan kişileri anlamlı aktivitelerle gelişimlerini desteklerken, topluma kazandırmak için çalışırlar. Kişilerin bağımsız olarak günlük faaliyetlerini yerine getirmeleri için gerekli tedavi ve terapi çalışmalarını yaparlar.

Ergoterapi kişiye özel tedavi ve terapi ile  sağlıklı yaşam için neler yapılmasıgerektiğini anlatan ve uygulayan bir meslek dalıdır.  Her bireyin ihtiyacı olan destek farklıdır. Bireylerin neye ihtiyacı olduğu tespit edilip gerekli analizler yapılarak uygun tedavi şekline karar verilir. Kişilerin ihtiyacı olan çevre koşullarını da düzenleyerek bireylerin bağımsız şekilde hayatlarını sürdürmeleri amaçlanır. Ülkemizde yeni gelişmekte olan, ancak popüler iş bulma sitelerinde aranırlığı gittikçe artan ergoterapi bölümü üniversitelerin sağlık bölümlerinde dört yıllık olarak okutulmaktadır.

Yorum yapın