2022 Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?

2022 kadın sığınma evleri başvurusu nereye yapılır?Kimler başvuru yapabilir?Şartları nelerdir?Kadınlar ne kadar kalabilirler?Tüm bu soruların cevapları yazımızda…

Şiddet ve rahatsızlık duyulan ortamlardan uzaklaştırılan ve güvenli bir ortamın sağlandığı yerler kadın sığınma evi yada kadın konukevi olarak bilinir. Genellikle eşi tarafından şiddet gören kadınların gidecekleri ve yardım alacak yakınlarının olmadığı durumlarda tercih etikleri güvenli alanlardır. Burada yer alan kadınların sorunları ve hayatları farklı olsa da ortak noktaları kendilerini güvende hissettikleri bir yerin bulunmaması olur. Devlet tarafından koruma altında olunduğu için burayı tercih eden kadınların içinde şüpheye ve korkuya gerek kalmaz. Bir özellik veya kriter aranmaksızın her kadına açık bir yerdir. Günümüzde her il ve ilçelerde kadın sığınma evlerine yer verilmiştir. Mağdur kadınların bu anlamda yardım alabilmesi oldukça kolaydır.

Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?
Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?

Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Kadın sığınma evleri başvurusu için Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da acil bir durum hâlinde Emniyet Müdürlüğü’ne gidilmesi yeterli olur. Başvuru yapanların herhangi bir belge götürmelerine gerek yoktur. Eşinden şiddet görüyor olması ya da can güvenliğinin tehlikede olması yeterli bir durumdur. Kendi içerisinde kuralları ve gereklilikleri mevcuttur. Bunların yerine getirilmemesi ve kuralların dışına çıkılması durumunda sığınma evinde olan hakkını kaybeder.Daha detaylı bilgi almak için 24 saat hizmet veren “Alo 183 Kadın, Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı”nı arayabilirsiniz.

Kadın Sığınma Evleri Kuralları Nelerdir?

Kadın Sığınma Evleri Kuralları Nelerdir?

Şiddet görmüş ve devlet koruması altına girmek isteyen kadınlar için var olan kadın sığınma evi düzenli ve sistematik bir şekilde ilerleyebilmesi için kurallar koyulmuştur. Bu kuralların ihlali durumlarında kadının sığınma evindeki hakkı fes olur.Bu kurallar hem düzenin sağlanmasında hem de kadınların içerideki güvenliklerin sağlanması için gereklidir. Kadın sığınma ekibine katılmak için başvuru yapan kadınlar kabul edilir. Herhangi bir şart ve kural gözetilmez. Fakat bir hafta boyunca burada gözlemlenir. Hayata kazandırılmak ve kadının yaşamını düzenli tutulabilecek yollar düşünülür. Çalışma ve destek almak istediği bir konu varsa topluma kazandırılmaya çalışılır.

Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Kalınabilir?

Kadın Sığınma Evlerinde Ne Kadar Kalınabilir?

Kadın sığınma evi içinde kalan kadınların ziyaretine gelecek kişilerin izni için titizlikle çalışılır. Güvenlik ve yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmek için sıkı kurallar koyulmuştur. Şiddet görmüş ve yardım isteyen kadınlar hukuki ve maddi yönden desteklenir. Eşinden ayrılmak isteyip de yeterli maddi durumu olmayan kadınlara bu konuda destek verir.  Kadın sığınma evlerinden her kadının faydalanabilmesi adına kadın sığınma evi için de kalınma süresinde sınırlama getirilmiştir. Bir kadın sığınma evine geldiğinde maksimum 6 ay boyunca burada kalabilir ve hizmet alabilmektedir. Daha fazla kalması için özel durumların yer alması gerekir.

Kadın Sığınma Evlerinde Odalar Kaç Kişiliktir?

Kadın sığınma evlerindeki oda sayısı bulunduğu binanın fiziki yapısına göre değişmektedir.Hali hazırda Bakanlık, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşlarına bağlı çalışan kadın sığınma evleri de dâhil olmak üzere toplam 144 kadın sığınma evi 3.454 kapasite ile hizmet vermektedir.

Kadın Sığınma Evlerinde Kalanlara Harçlık Verilir mi?

Kadın sığınma evinde kalan kadınların her türlü temel ihtiyaçları karşılanmaktadır.Ancak hiçbir geliri olmayan kadınlara eğer varsa özel ihtiyaçlarını karşılamak belirli miktarda harçlık verilebilmektedir.Miktar ilden ile ve ihtiyacına göre değişebilmektedir.

Kadın Sığınma Evleri Girişi Çıkış Saati

Kadın Sığınma Evleri Girişi Çıkış Saati

Sığınma evi şiddet gören ve korunmaya ihtiyaç duyan kadınların, devlet gözetiminde ve çıkarlarının korunduğu merkez evler haline getirilmiştir. Burada yer alan kadınların güvenlik ve sisteme uyumlulukları için belirli kurallara uyum sağlamaları gerekir. Bunlar arasında ev içerisine giriş çıkış saatleri,  ev hanesinde yer alan sorumlulukları vardır. Giriş çıkış saatlerinin sınırlamasının olma sebebi bir düzen kurulabilmesi ve bu düzen içerisinde sorun çıkabilecek bir durumun ortadan kaldırılmak istenmesidir.

Kadın Sığınma Evleri Girişi Çıkış Saati

Sığınma evi içinde kalan her bir kadının farklı problemi vardır. Bu problemlerin ortak bir noktası savunmasız kalmasıdır. Yaşadığı sorunların devamından kaçmak adına kadın sığınma evine gelir. Yaşayacağı sorunların ortadan kalkması amacı ile sığınma evleri konumları gizli tutulur. Ziyaretçi gibi misafirlik işlemleri yoktur. Buranın gizli olması kadınların ve varsa çocukların güvenlikleri için çok önemli bir durumdur. Kurallara uyum sağlamayan kadınlar sığınma evinde yer aldıkları süre tamamlanır ve uzaklaştırma cezası alırlar. Kadınlar gün içerisinde giriş çıkışları serbest olsa da belirli bir vakitte çıkış izni bulunmaz. Akşam saatlerine kadar gün içerisinde istedikleri vakitlerde giriş çıkış yapılabilir.

Kadın Sığınma Evleri Yaş Sınırı

Kadın Sığınma Evleri Yaş Sınırı

Sığınma evi için başvuru yapan her kadın kabul olur. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Tabi ki reşit olması önemlidir. Evli, boşanma durumunda olmasının da bir önemi yoktur. Maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olan her kadın ve çocukları buradan faydalanabilir. Buraya gelen kadınların genelinin maddi bir desteği olmadığı görülmüştür. Çalışan kadınlarında sabit bir gelirleri olmadığı için kadın sığınma evine ihtiyaç duymuştur. Kadınların ayakları üzerinde durabilmesi ve sosyal hayata uyum sağlayabilmeleri için destek verilir. Bu destekler içerisinde iş ayarlama ve kurslar ile beceri geliştirme adına gerçekleştirilir.

Kadın sığınma evi için gelenlerin sebepleri arasında aile ve eş baskısından kaçanların oranı oldukça fazladır. Bu durumun en aza indirilmesi ve kadınların sosyal, ekonomik güçlerinin kazandırılarak zorlanmamaları sağlanır.

Kadın Sığınma Evine Çocuğumla Gidebilir miyim?

Kadın sığınma evleri başvurusu yapmak isteyen anneler sığınma evlerine giderken çocuklarını da yanlarında götürmek isteyebilirler. Bu sebeple kadın sığınma evine çocuğumla gidebilir miyim sorusu sıkça sorulmakta. Kadın sığınma evlerine çocuk kabul edilir mi? Kadın sığınma evine giderken çocuğu yanında götürmesi mümkün mü? Bu başlıkta detaylıca açıklamaya çalıştık.

Kadınların çocuklarının sığınma evine kabul işlemleri belirlenmiş bir süreç doğrultusunda sosyal çalışmacı ya da psikolog tarafından yapılır. Sığınma evleri çocukların alışkın oldukları ortamlardan farklıdır. Bu nedenle çocuklar uyum problemi yaşayabilmektedirler. Uyum sorununu en aza indirmek, olumsuz etkilerini hafifletmek için kabul sürecinden başlayarak çocukla özel olarak ilgilenilir. Özel olarak çocukla ilgilenme; onun için de ayrı bir sosyal incelemenin yapılması ve bu doğrultuda hizmet planının geliştirilmesini içerir.

Sosyal çalışmacı sosyal inceleme raporunu çocuk için ayrıca oluşturur. Çocuk için de bireysel hizmet planı hazırlanır. Bu plan yönetici psikolog çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı tarafından oluşturulmuş bir ekip tarafından değerlendirilerek ne tür hizmetlerin kimler tarafından verileceğine karar verilir. Çocuk, sığınma evine gelişinden itibaren ayrı bir birey olarak kabul edilir.

Kadın sığınma evlerine kabulden önce anne ve çocuğun durumu değerlendirilir. Çocuğun annesi ile birlikte sığınma evinde kalmasına karar verilmişse hizmet planlaması yapılırken çocuğun gereksinimleri de dikkate alınır. Çocukla ilgili kararlar yaşına uygun olarak çocuğun katılımıyla verilir. Yaşanan sorunların ve yaşamlarında ortaya çıkan değişikliklerin çocuk üzerindeki etkisi göz önünde tutulur.

[geo-post target=”false” id=”8716″ label=”Önerilen Yazı”] [geo-post id=”1847″ label=”Önerilen Yazı”]

“2022 Kadın Sığınma Evleri Başvurusu Nereye Yapılır?” üzerine 58 yorum

 1. benim eşim çocukların tırnaklarını dahi kesmesini erinirdi bulaşık yıkamaya erinirdi pikoloji ilaçlarını kullanmaz kafasına göre pakstil alır lustral alır doktorun verdiği raporlu ilaçları yaramıyor derdi ağza alınmayacak kelimelerle bağırır çağırır yine elimi kaldırmadım polise gidiyor üç çocuğumla beni öldürecek diyor bir piskolok olsa olay çözülecek polis tutana tutuyor sığınma evine götürüyor ben işteyim evegeliyorum kapıyı açtırıyorum çilingire polise gidiyorum yine söylemediler birgün sonra tutanak imzalattılar 60gün uzaklaştırma bitti bir 60gün daha şimdi mağdur benim bukararlar piskolokla alınır eşim yıllardır pisikoloji ilaçları kullanıyor cimere yazdım aile bakanlığına yazdım şu ramazanı bana zehir ettiler evtemizli yapan yemek yapan çocuklarımı doyuran ben suçlu olan ben inşallah bakanlıktan bekliyorum bir karar bukadar senoryo yazılırmı ben karınca bile öldüremem komşular şahit bağırmalarınr hanımın ne yapmam gerek bilemedim hasta olduğunu bildiğim için boşnmayada kıyamıyorum

  Cevapla
  • @netin yorumunuzu detaylı olarak inceledim.Siz zaten gerekli mercilere başvuruda bulunmuşsunuz.Yapmanız gerekenleri de bu kurumların dile getirmesi en doğrusudur.Dileriz çocuklar da dahil her iki tarafı mutlu edebilecek girişimlerde bulunulur.İçinden geçmiş olduğumuz bu zorlu süreçte eğer imkanınız varsa kafanızı dağıtacak etkinlikler yapın ve çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin.Sabırla ve esenlikle kalın.

   Cevapla
  • İnsanlığına saygı, sevgiyle yaklaşılan onay gören hiç kimse evini terketmek istemez hasta dahi olsa değer görüldüğü yerde kalır değer gôrmüyorsa kalsa bile ruhu gitmiştir

   Cevapla
 2. Meraba benım ablam polise gidip ailemden şiddet görüyorum eşimden şiddet görüyorum gibisinden konuşmuş ve ortalıktan kayboldu polise gidiyoruz nerde diyoruz yerını söylemiyorlar eger sıgınma evinde olsa söylerlermi biz kafayı yıycez hiç bi bilgi verılmiyor ve bunun psikolojik sorunları var ilaclarda kullanıyordu sıgınma evınde olsa polis yada savcılık bizde dermi devletın elinde merak etmeyın gibisinden söylemezlermi bunlar hiç bi bilgi vermıyorlsr yardımcı olurmusumuz

  Cevapla
  • Aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocuklarla ilgili koruma tedbirleri hakkındaki gizlilik esaslarına en üst seviyede riayet edilir. Siz başvurduktan sonra ablanız hakkında arama kararı veya gaiplik kararı için harekete geçilmediyse yani Polis, ablanız hakkında bilgi sahibi ise herhangi bir problem yok demektir. Bu süreçte ablanızın nerede olduğu kimseyle paylaşılmaz.

   Cevapla
   • Polis biliyor ama kendısını yanlış bişey yapacagından endişeliyiz sıgınma evindeyse rahatlıcaz ama sıgınma evinde demiyor sıgınma evinde olsa söylemezlermi

    Cevapla
    • Merhaba Asya Hanım, Sığınma evleri hakkında detaylı bilgilere ALO 183 hattından ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

     Cevapla
 3. Ben eşimden şiddet gördüm sığınma evinde kaldım ailem gel orada kalma dedi biz bakarız çocuğunla sana dedi ve geldim 6 aydır ailemleyim çok baskı yapıyorlar artık intaharın eşiğine geldim cesaret edip sığınma evine de gidemiyorum tekrar kabul ederlermi nasıl gidebilirim nereye başvurabilirim

  Cevapla
  • Merhaba Semanur Hanım,

   Devlet kişiyi her an her saniye korumakla yükümlüdür. Bu konuda özellikle kadına şiddetin her türlüsünün üzerinde ayrıntılıca durulmaktadır. Başkalarının size zarar vermesi bir tarafa dursun sizin kendinize zarar vermenizi önlemekte devletin görevidir.

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir. Başınızdan geçen psikolojik ve fiziksel şiddeti ALO 183 hattına anlatarak destek talep edebilirsiniz.

   Ayrıca belirtmem gerekir ki Allah hiç kimseye taşıyamayacağı gücü yüklemez. Yük ne kadar ağırsa, siz de o kadar güçlüsünüz demektir. Kendinize zarar vermenizin gücünüze ve mükemmelliğinize yakışmayacağını unutmayın lütfen. Allah yardımcınız olsun. Aklınıza takılan her türlü soruyu buradan veya iletişim adresindeki mailden bize iletebilirsiniz.

   Cevapla
 4. Ben iki buçuk yıl önce kaçarak evlendim bir yaşında oğlum var 3 aylık hamileyim eşim bana hergun hakaret ediyor küfür ediyor beni istemesini ben boşanmak istediğini söyledi beni sürekli şiddet uygulayor ben sabrediyorum. Ama artık gücüm kalmadı bende onunla yaşamak istemiyorum kendi ailem bana sahip çıkmıyor evden kacdigim için gidecek yerim yok bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Hülya Hanım, Aile birliğinin temelinden sarsılması ve geçimsizlik sonucu tamir edilemez hasarlar oluştuysa boşanmanız doğru olacaktır. Boşanma davası aşamasında ve dava sonunda kadına ekonomik olarak ayakta durabilmesi için bir takım haklar sağlanmıştır.
   .
   .
   Boşanma davası sürerken kadının en önemli haklarından bir tanesi “Kadın İçin Tedbir Nafakası“dır. Davanın açılması halinde kadın, barınması ve geçinmesi için boşanmak istediği eşinden kendisine nafaka verilmesini mahkemeden talep edebilir. Tedbir nafakasının miktarı hakimin (gerekli gördüğü oranda) takdir yetkisindedir.
   .
   .
   Ayrıca çocuklarınız için davanın devamı süresince çocuğun barınması ve geçinmesi için ödemek zorunda olunan “Çocuk İçin Tedbir Nafakası” da alabilirsiniz. Bunun için dava süresince çocuklarının vekaletinin sizde olması gerekir.
   .
   .
   Özetlersek boşanma sürecinde ve süreç sona erdikten sonra da birçok hak elde edersiniz. Boşanma davasında kadının yasal hakları, çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir. Bu haklar sizi hem dava sırasında hem dava bittikten sonra ekonomik olarak idare edebilir.
   .
   .
   Eğer şiddete uğruyorsanız bu konuda başka tedbirler mevcuttur. Özellikle boşanma aşamasında eşin evden uzaklaştırılması, koruma tedbirlerinin alınması, veya sizin sığınma evlerine yerleştirilmeniz gibi önlemler bulunmaktadır. Boşanma hiç olmasa bile gerekli tedbirler derhal alınır. Şiddet görüyorsanız ilk danışmanız gereken yer ALO 183 hattıdır. ALO 183 hattı ile İletişime geçmeniz halinde size bu konuda yardımcı olunacaktır.
   .
   .
   Boşanma davaları Aile mahkemesinde açılır. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk mahkemeleri aile mahkemesi sıfatıyla görevlidir. Boşanma sürecinde ve sonunda haklarınızı tam alabilmeniz için bir Avukat ile birlikte hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Ekonomik olarak bir avukat görevlendirecek güce sahip değilseniz barodan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Bunun için şunlar gerekir;
   *Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
   *Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
   *Nüfus cüzdan fotokopisi,
   *Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
   Özet olarak; adli yardımdan faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.
   Davayı ister eşiniz ister siz açın ekonomik açıdan sizi ayakta tutacak birçok hakkınız mevcuttur. Bu haklarınıza ulaşabilmeniz için gerekli adımları size açıklamaya çalıştım. Allah yardımcınız olsun. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   Cevapla
 5. Bi konuda bilgi almak için yazıyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum eşimin ailesiyle birlikte oturuyorum yani kayınvalidem ve kayınpederim ve kayınpederimin sözlerinden bıktım eşim çalıştığı için bunları fark etmiyor bile iki bebeğim var biri 4 yaşında biri 3 aylık kendime hayat kurmak istiyorum sosyal yardım nasıl alabilirim acaba Bi yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • Merhaba Bengi hanım. Yanlış anlamadıysam eşinizle birlikte başka bir eve taşınmak istiyorsunuz. Bu konuda sosyal yardım mevcut değildir. Eğer maddi durumunuz iyi değilse Gıda yardım parası almak için alo 144 sosyal yardım hattını arayabilir ve İl ve İlçe belediyelerin resmi internet sitelerine başvuruda bulunabilirsiniz.
   Her şeyden önce durumu eşinizle sakin bir şekilde konuşmanızda fayda var.

   Cevapla
   • Mrb ben şiddet görüyorum ve eşimin mesajları var hakeretkeri igrenç mesajları var ve eger devlet dinlerse telefondan hareket tehdit ses kayıtları var yeni evliyim kadın sığınma evinde kalmak istiyorum napabilirim bana yardımcı olur musunuz

    Cevapla
    • Merhaba Gamze hanım,
     Devlet kişiyi her an her saniye korumakla yükümlüdür. Devlet tarafından kadına şiddetin her türlüsü kınanmakta ve bu konuda tedbirler alınmaktadır. Şiddete uğrayan her kadın için sığınma evlerinin kapısı açıktır. Korunma talebinde bulunmakta kararlıysanız öncelikle yapmanız gereken ALO 183 hattını aramak ve durumunuzu anlatarak yardım talep etmek olmalıdır.
     .
     .
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir. Başınızdan geçen psikolojik ve fiziksel şiddeti ALO 183 hattına anlatarak destek talep edebilirsiniz.
     .
     .
     Eğer size yöneltilen tehditler üst derecede ise en yakın polis karakoluna gidebilirsiniz. Polis karakolunda da size detaylı açıklama yapılacaktır.

     Cevapla
 6. Bilgi almak için yazıyorum
  Ben 19 yaşındayım aile evinde çok küçük yaşlarda hem fiziksel hem psikolojik şiddet görerek büyüdüm.Bir zaman sonra psikolojik şiddete dönüştü sadece ama hala babam eğer bir hatam olursa beni dövmekle tehdit ediyor.Artık psikolojim bozuldu sinir krizleri geçiriyorum kendime zarar veriyorum az önce babam bana evden gitmemi söyledi babaanneme geldim ama artık o eve dönemem burdan gitmem lazım hem psikolojik hemde bedenen tükenmiş durumdayım.Ben sığınma evine gelebilir miyim gidecek başka yerim yok beni kabul ederlermi emniyete gitsem yardımcı olurlar mı?

  Cevapla
  • Merhaba Melis Hanım, Devlet tarafından kadına şiddetin her türlüsü kınanmakta ve bu konuda tedbirler alınmaktadır. Şiddete uğrayan her kadın için sığınma evlerinin kapısı açıktır. Korunma talebinde bulunmakta kararlıysanız öncelikle yapmanız gereken ALO 183 hattını aramak ve durumunuzu anlatarak yardım talep etmek olmalıdır.
   .
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir. Başınızdan geçen psikolojik ve fiziksel şiddeti ALO 183 hattına anlatarak destek talep edebilirsiniz.
   .
   Eğer size yöneltilen tehdidin herhangi bir sorun çıkarmasından çekiniyorsanız en yakın polis karakoluna gidebilirsiniz. Polis karakolunda da size detaylı açıklama yapılacaktır.

   Cevapla
 7. Merhaba benim 17 yaşında k8zim son bir yıldır sosyal medyada farklı illerden arkadaş edinmeye başladı her hareketi tavrı değişti ben 18 olayım gideceğim dedi sürekli her an böyle konuşuyordu pandemi kapsaminda evde izolosyondayken polislere evde şiddet görüyorum diye ulaşmış geldi memurlar aldı gitti soruyorum çocuk evinden keyfinden uzaklaşmak istiyor diye özgür olmak ıstiyor diye istedigi anda yaninizdayiz demekmidir devlet kurumları

  Cevapla
  • Merhaba Erva Hanım, Kadına şiddet oldukça hassas bir konudur. Şiddet gördüğünü iddia eden her kadın geniş çaplı araştırma güdülmeden haklı bulunup devlet korumasına alınmaktadır. Bu durumun özüne bakacak olursak böyle de olması gerekir. Çünkü kadına şiddetin maksimuma ulaşacağı zaman, en yakın zamandır ve bir az önce tedbir almak gerekir.
   .
   Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre Türk Medeni Kanunun 11. maddesi reşit yani ergin olmayı genel kural olarak 18 yaşın doldurulmasına bağlamıştır. Yani bu yaşı tamamlayan kişi yanlışta olsa kanunlara uyduğu sürece kendi belirlediği yoldan gitme özgürlüğüne sahiptir. Kızınız ne kadar büyürse büyüsün sizin gözünüzde küçük olabilir fakat insanlar belli yaştan sonra hareketlerinin zorbalıkla kısıtlanmasından hoşlanmazlar. Kızınıza yanlış diye düşündüğünüz yolları anlatmak için fiziksel ve sözel şiddetin fayda vermeyeceğini anlamalısınız. Bu süreçten sonra olur da imkanınız olursa kızınıza bulunacağınız uyarılarda onun artık bir yetişkin olduğunu unutmayın.
   .
   Tüm bunları yapmadığınız halde kızınız sebepsiz yere böyle bir ihbarda bulunduysa kızınızın korumaya alınmasının gereğini ilk paragrafta açıklamaya çalıştım. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   Cevapla
 8. 7 aydır eşimden ayrıyım ailemin yanında zordurumdayım Annem babam hergün Başıma kalkıyorlar gidicek yerim yok çaresiz kaldım kendimi öldürmek istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Dilek Hanım, Hayatta bazen kötü olduğunu düşündüğümüz fakat aslında hakkımızda hayırlı olan birçok olay gelir başımıza. Önemli olan bu olaylara sabredebilmek ve şer gördüğümüz bu olayların hakkımızdaki en hayırlısı olduğunu unutmamaktır. Eğer kendimizi öldürmek çözüm olsaydı emin olun dünyada insan kalmazdı.
   .
   Ne olursa olsun size verilen yükü taşıyacak mükemmellikte yaratıldığınızı unutmayın. Şuan bu satırları yazan ellerinizi yöneten beyninizde milyonlarca hücre var. Allah herkese taşıyabileceği yükü verir. Üzerinize gelen her ne varsa sizden güçlü değildir. Kendinize zarar verip mükemmelliğinizi ve yarınların her zaman yeni umutlarla dolu olduğunu unutmayın lütfen.
   .
   Rabbimiz Bakara Suresi 286. ayette şöyle buyuruyor,
   “Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez.”
   .
   Yani ne kadar yükünüz varsa o kadar güçlü birisiniz demektir. Ne olursa olsun yarına olan ümidinizi yitirip mükemmelliğinizi kaybetmeyin. Destek isterseniz ALO 183 hattına danışabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   Allahtan başkasına muhtaç olmadığınızı, eğer isterseniz kendi ayakları üzerinde durabilecek bir varlık olduğunuzu unutmamanız, hak yolu şaşırıp mükemmelliğinize gölge düşürmemeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

   Cevapla
 9. Merhaba 17 yaşındaki kız arkadaşım her gün gördüğü aile içi şiddet nedeniyle polise gideceğini söyledi ve çoktan gitti ama sonra ortadan kayboldu ve bir aydır onun hakkında hiçbir şey bilmiyordum Bana yardım eder misin?

  Cevapla
  • Merhaba, Kız arkadaşınız polis merkezine şiddet gördüğü şikayetiyle gittiyse büyük ihtimalle kadın sığınma evlerine gönderilmiştir. Aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocuklarla ilgili koruma tedbirleri hakkındaki gizlilik esaslarına en üst seviyede riayet edilir.
   .
   Bu konuda en yakın polis müdürlüğünden bilgi talep etmenizi öneririm. Elbette Polis müdürlükleri kız arkadaşınız hakkında size detaylı bilgi vermeyecektir. Fakat en azından kız arkadaşınız hakkında bilgileri olup olmadığı konusunda bilgi rica edebilirsiniz. Arkadaşınız hakkında arama kararı veya gaiplik kararı için harekete geçilmediyse yani Polis, kız arkadaşınızın nerede olduğunu biliyorsa endişelenmenize sebep olacak bir durum yok demektir.

   Cevapla
   • Kendilerini aradım bu konuda bilgi vermeyeceklerini söylediler ve yetkili mercilere gitmiş, öyle dediler ama kendisine nasıl ulaşabilirim ya da ona nasıl ulaşabilirim, iki ay sonra, o 18 yaşında olacak

    Cevapla
   • Merhaba, bende sığınma evi hakkında bilgi almak istiyorum.inertet yazılar kimi çok kötü yer yazılar var.polisi arayıp bilgi almamı söylediler.şimdi aramak istemiyorum.kavga dolayısıyla gitmiştim.Kadın sığınma evine cesaret edemedim. ayaklarım üstünde durana kadar ama gitmem gerek.maddi manevi.iş bulabilir miyiz orada.giriş çıkış saat v. S yazıyor.tel.elinden alınınca iş nasıl bulucam oda var.

    Cevapla
    • Merhaba Bengi Hanım, Kadın sığınma evleri hakkında detaylı bilgileri ALO 183 hattından edinebilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir. ALO 183 hattı şiddete uğrayan kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için atması gereken adımlar konusunda bilinçlendirmektedir. ALO 183 hattı ayrıca psikolojik olarak yıpranan mağdur olmuş kişilere uzman kişiler tarafından manevi destekte sağlanmaktadır.

     Cevapla
    • Sığınma evleri hakkındaki bilgiler gizlidir. Kadının hangi sığınma evine yerleştirileceği konusu şartlara göre değişebilir. Şiddete uğrayan kadın ve çocuklarına ilişkin yapılacak risk değerlendirmesinin sonucuna göre gerekli görülmesi halinde kadın, çocuklarıyla birlikte bir başka kentteki sığınmaevine yerleştirilebilir.

     Cevapla
 10. Merhaba Serkan bey benim yardıma ihtiyacım var babam tarafindan çok hakaretler yiyorum daha önce de dövdü beni kafamı demire vurdu ben babam yüzünden intihar ettim evden ayrılmak istiyorum ama gidecek bir yerim olmadığı için gidemiyorum çalışmıyorum da kardeşime bakıyorum çünkü bana yardımcı olur musunuz lütfen benim ne yapmam lazım bu konu da kadın sığınma evine gitmek istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Aleyna Hanım, Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır. Babanızın size ve annenize olan fiziksel ve psikolojik şiddetine karşı ne yapabileceğiniz konusunda ALO 183 hattından bilgi talep edebilirsiniz. ALO 183 hattı şiddete uğrayan kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için atması gereken adımlar konusunda bilinçlendirmektedir. ALO 183 hattı ayrıca psikolojik olarak yıpranan mağdur olmuş kişilere uzman kişiler tarafından manevi destekte sağlanmaktadır.
   .
   Kendinize zarar vermeyi bir çözüm olarak görmüşseniz yanıldığınızı, hayatınızda yapıp yapabileceğiniz en büyük hatayı yaptığınızı unutmayın. Bu eylem hayatta karşılaştığınız sorunlarınıza bir çözüm değildir. Şiddetin her türlüsüne karşı dimdik dururken kendinize şiddet uygulamanız sizi en büyük zarara uğratacak eylemdir.
   .
   Ayrıca belirtmeliyim ki çözüm olarak gördüğünüz bu yol, ne kötü bir yol! Bu dünyada yüklendiğimiz yüklerin, rabbimizin bize verdiği güç ve kuvvetten büyük olmadığını bilin lütfen.
   Bu konuda Hidayet Rehberi Kur’an’da Bakara Suresi 286. Ayette rabbimiz bizleri şu şekilde uyarıyor;
   .
   “Allah hiçbir kimseyi, gücünün yetmediği bir şeyle yükümlü kılmaz; lehinde olanı da kendi kazandığıdır, aleyhinde olanı da kendi kazandığıdır. Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi cezalandırma! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme! Üstesinden gelemeyeceğimiz şeyleri boynumuza borç kılma! Bizi bağışla, ayıplarımızı ört ve bize rahmetinle muamele buyur! Sen bizim sahibimiz ve yardımcımızsın; artık inkârcı topluluğa karşı bize yardım et!”
   .
   Kendiniz için önemsiz olabilirsiniz fakat yalnızca bu satırları yazan ellerinize hükmeden beyninizde milyonlarca hücre olduğunu hatırlatmak isterim. Yaratan rabbimizin bizlere verdiği mükemmelliği, Rabbimizin bizleri her derdin üstesinden gelebilecek bir mükemmellikte yarattığını asla unutmamalısınız.
   .
   Hayatta karşılaştığımız kötü olduğunu, şer olduğunu sandığımız olayların aslında bizler için inanılmaz derecede hayırlı bir vuku olduğunu da unutmamalısınız. Yaşadığınız hayat şartlarında kötü olduğunu, şer olduğunu düşündüğünüz bu başınıza gelenlerin aslında ne kadar hayırlı bir olay olduğunu daha iyi anlamanız için Hidayet rehberi Kur’an’daki Kehf Suresi 60-82 ayetlerini Türkçe olarak anlayarak okumanızı ısrarla rica ediyorum. (Bu ayetleri okumanızı önermemin sebebi şiddet karşısında susmanız, sabretmeniz için değil, başınıza gelenler karşısında neden kendinize zarar vermemeniz gerektiğini daha iyi anlamanız içindir.)
   .
   Anne ve Babaya iyi davranmak bizler için bir sorumluluktur. Rabbimiz ayetlerinde bu hususta oldukça çok kez bizleri uyarmaktadır. Babanızın böyle davranması konusunda bir kere de olsa kendinizi sorgulayın. Yanlışı ben mi yapıyorum? Bana neden kötü davranıyor? Bu soruların yanıtını düşünün. Şiddetin hiçbir türlüsünün haklı sebebi yoktur. Fakat bazen sizin küçük bir gülümsemeniz bile tüm çölleri bahçeye çevirebilir.
   .
   Siz hep güler yüzlüsünüz, güzel sözler ediyorsunuz fakat babanız halen psikolojik ve fiziksel şiddete devam ediyorsa o zaman bir saniye bile beklemeden sığınma talebiyle devlet organlarına başvuruda bulunun ve babanızın yaptıklarını en yakın devlet dairesine bildirin. ALO 183 hattı bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.
   .
   Her daim güçlü olun. Her daim geleceğe umutla bakın.
   Mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşmanız dileğiyle.

   Cevapla
   • Serkan bey evet haklısınız intihar etmek bir çözüm değildir fakat öyle çok üzerime geliyor ki çok bunaldım dışarı cikiyorum dışarda ne işin var odamda oturuyorum odada ne yapıyorsun birşeyler mi karistiryorsun durduk yere telimi alıyor kurcalıyor bu sefer de dışarı niye çıkmıyorsun biraz temiz hava al diyor her defasında bağırıyor sebep yokken bile kuzenlerimin yanında bile aşşagiliyor annemin boğazını sıktı 10 yaşında kardesimin gözünün önünde ne baba kız ilişkisi var ne de karı koca ilişkisi Yuce Rabbim cenesine vurmuş gerçekten geberse de kurtulsak bile diyoruz gerçekten soğuduk babamdan ki keza ben annemin karnındayken bile annemi aldatmış ki hâlâ devam ediyor aldatmaya başka kadınla görüntülü konuşurken yakaladim ses kaydını aldım anneme diyoruz boşan diye bu yaştan sonra nasıl bosanayim diyor borçlardan dolayı hep kavga ediyorlar babamın gözü hep para da başka insanlara karşı sevecen bize karşı suratı beş karış asık

    Cevapla
    • Fakat kelimesinden önce kurulan cümleler genellikle önemsizdir. Bu kötü olayın hiçbir şeye çözüm olmayacağına gerçekten inanmalısınız. Emin olun söylediklerinizi on binlerce insan yaşıyor ama bir şekilde tutunuyor hayata. Bahsettiğiniz hiçbir durum ve hatta bir fazlası intihar eylemine sebep olamaz. İşin içine şiddet girerse bir kişi ceza çekmesi gerekir. Fakat bu kişi asla siz olmamalısınız. Şiddetin sonunda cezayı sizin çekmeniz, bu şiddetin faillerine bir ödül olur.
     .
     Ayrıca bu belirttiğiniz davranışlar karşısında anne ve babamıza karşı nasıl davranmamız konusunda Rabbimizi Lokman Suresinde şunları öğüt veriyor;
     .
     LOKMAN 14: Biz insana anne babasıyla ilgili öğütler verdik. Annesi, güçten kuvvetten düşerek onu karnında taşımıştır; çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bunun için (ey insan), hem bana hem anne babana minnet duymalısın; sonunda dönüş yalnız banadır.
     .
     LOKMAN 15: Eğer anne baban, hakkında bilgin olmayan bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa bu durumda onlara uyma ama yine de onlara dünyada iyi davran; yüzünü ve özünü bana çevirenlerin yolunu izle. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman yapıp ettiklerinizin sonucunu size bildireceğim.
     .
     Bu değerli ayetlerden sonuç olarak; Anne Babamız bizden Allahtan olmayana inanmamızı isteseler onlara uymayacağız fakat dikkat edin yine de onlarla iyi geçinmeliyiz.
     .
     Önceki yorumda bahsettiğim iyi geçinme adına attığınız güler yüz adımına karşı babanız size şiddet uygulamaya devam ederse o zaman bu kişiden uzaklaşmak adına derhal sığınma evlerine alınmak için devlet kurumlarına başvuruda bulunmalısınız. Bu talebi ALO 183 hattına iletmeniz yeterli.
     .
     Annenizin, babanızla olan evlilik birliği derinden sarsılmışsa ve anneniz çaresiz olduğunu, zorunda olduğunu düşündüğü için babanızla birlikte yaşıyorsa, ona aşağıdaki hatırlatmaları yapabilir ya da ALO 183 hattından konu hakkında yardım talep edebilirsiniz.
     .
     Boşanmak her insanın olduğu gibi annenizin de hakkı. Boşandıktan sonra kendi ayaklarınız üzerinde duramayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tek başınıza da olsa güçlüklerin üstesinden gelebilecek bir varlıksınız. Boşanma davası aşamasında ve dava sonunda kadına ekonomik olarak ayakta durabilmesi için bir takım haklar sağlanmıştır.
     .
     Boşanma davası sürerken kadının en önemli haklarından bir tanesi “Kadın İçin Tedbir Nafakası“dır. Davanın açılması halinde kadın, barınması ve geçinmesi için boşanmak istediği eşinden kendisine nafaka verilmesini mahkemeden talep edebilir. Tedbir nafakasının miktarı hakimin (gerekli gördüğü oranda) takdir yetkisindedir.
     .
     Ayrıca çocukları için davanın devamı süresince çocuğun barınması ve geçinmesi için ödemek zorunda olunan “Çocuk İçin Tedbir Nafakası” da alabilir. Bunun için dava süresince çocuklarının vekaletinin annenizde olması gerekir.
     .
     Özetlersek anneniz boşanma sürecinde ve süreç sona erdikten sonra da birçok hak elde eder. Boşanma davasında kadının yasal hakları, çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir. Bu haklar annenizi hem dava sırasında hem dava bittikten sonra ekonomik olarak idare edebilir.
     .
     Boşanma işi büyük bir yıkımdır. Yıkılacak bina zamanında yıkılmazsa, biz içindeyken de yıkılabilir. Babanız belirttiğiniz kadar şiddet sever birisi ise önlemleri erkenden almanız faydanıza olacaktır.

     Cevapla
 11. Benimde esimle aramizda fiziksel ve piskolojikman siddet var artik dayanamayacak raddeye gelmis durumdayim 2 yasinda kizim var aileme sorunlarimi anlattikca otur evinde dediler kadin siginma evine yerlessem kizimla saglikli bir ortam kurabilirmiyim kizimin piskolojigi bozulur diye cok korkuyorum ama artik yasadiklarimada katlanamayacak duruma geldim yardimci olurmusunuz

  Cevapla
  • Merhaba Sevcan Hanım, Evliliğinizde tamiri mümkün olmayan hasarlar varsa, evliliğiniz temelden sarsılmışsa ve bu kanayan yarayı saramayacağınıza inanıyorsanız boşanmanız doğru olacaktır.
   .
   Şiddetin olduğu her ortamda mutluluk ve huzur kaybolur. Bu şiddet özellikle fiziksel düzeye ulaştıysa her türlü sorunun arkası kesilmez. Eşinize karşı hiçbir tahrik edici davranışınız olmamasına rağmen şiddet görüyorsanız sığınma evleri sizin için aydınlık yarınlara atılan bir adım olabilir. Boşanma aşamasında ve boşandıktan sonra birçok hak elde edersiniz. Bu hakları bir önceki yorumda açıkladık. Okumanızı tavsiye ederim.
   .
   Ayrıca bilmelisiniz ki boşanma işi büyük bir yıkımdır. Yıkılacak bina zamanında yıkılmazsa, biz içindeyken de yıkılabilir. Çocuğunuz konusunda ise, Sığınma evlerinde büyüyen bir çocuğun, şiddet ortamında büyüyen bir çocuktan daha mutsuz olamayacağını unutmayın. Sığınma evlerinde sizinle olduğu gibi çocuğunuzla da özel ilgilenilir.
   .
   Kadınların çocuklarının sığınma evine kabul işlemleri belirlenmiş bir süreç doğrultusunda sosyal çalışmacı ya da psikolog tarafından yapılır. Sığınma evleri çocukların alışkın oldukları ortamlardan farklıdır. Bu nedenle çocuklar uyum problemi yaşayabilmektedirler. Uyum sorununu en aza indirmek, olumsuz etkilerini hafifletmek için kabul sürecinden başlayarak çocukla özel olarak ilgilenilir. Özel olarak çocukla ilgilenme; onun için de ayrı bir sosyal incelemenin yapılması ve bu doğrultuda hizmet planının geliştirilmesini içerir.
   .
   Sosyal çalışmacı sosyal inceleme raporunu çocuk için ayrıca oluşturur. Çocuk için de bireysel hizmet planı hazırlanır. Bu plan yönetici psikolog çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı tarafından oluşturulmuş bir ekip tarafından değerlendirilerek ne tür hizmetlerin kimler tarafından verileceğine karar verilir. Çocuk, sığınma evine gelişinden itibaren ayrı bir birey olarak kabul edilir.
   .
   Kadın sığınma evlerine kabulden önce anne ve çocuğun durumu değerlendirilir. Çocuğun annesi ile birlikte sığınma evinde kalmasına karar verilmişse hizmet planlaması yapılırken çocuğun gereksinimleri de dikkate alınır. Çocukla ilgili kararlar yaşına uygun olarak çocuğun katılımıyla verilir. Yaşanan sorunların ve yaşamlarında ortaya çıkan değişikliklerin çocuk üzerindeki etkisi göz önünde tutulur.
   .
   Daha detaylı ve en doğru bilgilere ALO 183 hattından ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   Mutlu ve huzurlu günlere kavuşabilmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

   Cevapla
 12. ben 19 ablam 22 yaşında. kendimizi bildik bileli ebeveynlerimizden fiziksel ve psikolojik şiddet görüyoruz, zorbalık artık dayanılmaz hale geldi. ancak darp raporu ya da resmi şikayet belgesi yok.gidecek bi yerimiz de yok. küçük bir ilçede yaşıyoruz. eylülde kykda kalabilirim ancak o zamana kadar dayanacak gücümüz kalmadı. ne yapabiliriz?

  Cevapla
  • Merhaba Beyza Hanım, Sığınma evlerinde kalmanız için darp raporunuzun olması şart değildir. Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır.

   .

   .

   Şiddete uğrayan her kadın için sığınma evlerinin kapısı açıktır. Korunma talebinde bulunmakta kararlıysanız öncelikle yapmanız gereken ALO 183 hattını aramak ve durumunuzu anlatarak yardım talep etmek olmalıdır.

   .

   .

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir. Başınızdan geçen psikolojik ve fiziksel şiddeti ALO 183 hattına anlatarak destek talep edebilirsiniz.

   .

   .

   Eğer size yöneltilen şiddet üst derecede ise en yakın polis karakoluna gidebilirsiniz. Polis karakolunda size detaylı açıklama yapılacaktır.

   Cevapla
 13. Ben 1 buçuk senelik evliyim 8 aylık bır bebeğim var zamanında fiziksel şiddette gördüm ama şuan görmüyorum psikolojik şiddet çok çok fazla düşünün fiziksel şiddet konu bile değil iyi değilim kendimi öldürmek istiyorum lütfen bana yardımcı olun yani bu kadın sığınma evinde sadece fiziksel şiddet görenler ki kalabiliyo kocam olucak insan söylemediği laf söz küfür yok istemiyo beni ben kadın sığınma evinde kalıp sonrasinda bı ise girip kızımla bir hayat kurmak istiyorum.

  Cevapla
  • Merhaba Hande Hanım, Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır. Uğradığınız psikolojik şiddete karşı ne yapabileceğiniz konusunda ALO 183 hattından bilgi talep edebilirsiniz. ALO 183 hattında özellikle psikolojik olarak yıpranan mağdur olmuş kişilere uzmanlar tarafından manevi destek sağlanmaktadır.
   .
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   Sığınma evleri yalnızca fiziksel şiddete uğrayanlar için değil, şiddetin herhangi bir türüne maruz kalanlar için de hizmet vermektedir. Bu sebeple derhal önlemler almak devletin görevidir. Bu konuda kadının beyanı esas alınmıştır. Talebiniz halinde dönülmez zararlardan kaçınılmak için derhal sığınma evlerine yerleştirilirsiniz.
   .
   Evliliğinizde tamiri mümkün olmayan hasarlar varsa, evliliğiniz temelden sarsılmışsa ve bu kanayan yarayı saramayacağınızı düşünüyorsanız boşanmanız doğru olacaktır. Eşinize karşı hiçbir tahrik edici davranışınız olmamasına rağmen şiddet görüyorsanız sığınma evleri sizin için aydınlık yarınlara atılan bir adım olabilir.
   .
   Boşanma sürecinde ve süreç sona erdikten sonra da birçok hak elde edersiniz. Boşanma davasında kadının yasal hakları; çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.
   .
   Boşanma sürecinde ve sonunda haklarınızı tam alabilmeniz için bir Avukat ile birlikte hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Ekonomik olarak bir avukat görevlendirecek güce sahip değilseniz barodan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Bunun için şunlar gerekir;
   *Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
   *Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
   *Nüfus cüzdan fotokopisi,
   *Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
   Özet olarak; adli yardımdan faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.
   .
   Ayrıca ALO 183 hattı, şiddete uğrayan kişileri KOSGEB destekleri gibi desteklerle kişinin maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği yollar hakkında bilgilendirmektedir.
   .
   Lütfen önce düşünün! Çünkü boşanma işi büyük bir yıkımdır. Yıkılacak bina zamanında yıkılmazsa, biz içindeyken de yıkılabilir. Evlilik birliğinizin tamirinin mümkün olup olmadığı, sorunların sizden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda etraflıca düşünmenizi rica ediyorum.
   .
   İnsan bu dünyada en az kendisi kadar güçlü. Bu sebeple herhangi bir şekilde kendisine zarar veren kişiye eğer gücünün yetmeyeceğini düşünüyorsa kendisine zarar vermeyi planlar. Ne berbat ve kötü bir plan bu!
   .
   Kendinize zarar vermeyi bir çözüm olarak görüyorsanız lütfen şunu bilin; yapıp yapabileceğiniz en yanlış karar budur. Kendinize zarar verirseniz size şiddet uygulayanları ödüllendirmiş olursunuz.
   .
   Bu dünyada yüklendiğimiz yüklerin, rabbimizin bize verdiği güç ve kuvvetten büyük olmadığını bilin lütfen.
   Bu konuda Hidayet Rehberi Kur’an’da Bakara Suresi 286. Ayette rabbimiz bizleri şu şekilde uyarıyor;
   .
   “Allah hiçbir kimseyi, gücünün yetmediği bir şeyle yükümlü kılmaz; lehinde olanı da kendi kazandığıdır, aleyhinde olanı da kendi kazandığıdır. Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi cezalandırma! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme! Üstesinden gelemeyeceğimiz şeyleri boynumuza borç kılma! Bizi bağışla, ayıplarımızı ört ve bize rahmetinle muamele buyur! Sen bizim sahibimiz ve yardımcımızsın; artık inkârcı topluluğa karşı bize yardım et!”
   .
   Kendiniz için önemsiz olabilirsiniz fakat yalnızca bu satırları yazan ellerinize hükmeden beyninizde milyonlarca hücre olduğunu hatırlatmak isterim. Yaratan rabbimizin bizlere verdiği mükemmelliği, Rabbimizin bizleri her derdin üstesinden gelebilecek bir mükemmellikte yarattığını asla unutmamalısınız.
   .
   Hayatta karşılaştığımız kötü olduğunu, şer olduğunu sandığımız olayların aslında bizler için inanılmaz derecede hayırlı bir vuku olduğunu da unutmamalısınız. Yaşadığınız hayat şartlarında kötü olduğunu, şer olduğunu düşündüğünüz bu başınıza gelenlerin aslında ne kadar hayırlı bir olay olduğunu daha iyi anlamanız için Hidayet rehberi Kur’an’daki Kehf Suresi 60-82 ayetlerini Türkçe olarak anlayarak okumanızı ısrarla rica ediyorum. (Bu ayetleri okumanızı önermemin sebebi şiddet karşısında susmanız, sabretmeniz için değil, başınıza gelenler karşısında neden kendinize zarar vermemeniz gerektiğini daha iyi anlamanız içindir.)
   .
   Bir gün başınızı yukarı kaldırın ve gökyüzünü izleyin lütfen. Bunca mükemmel ve kusursuz düzenden daha mükemmel yaratılan beyin hücrelerinizi hatırlayın ve şükredin. Rabbimizin bize verdiği değeri anlamamız için bu mükemmeliyet oldukça yeterli. Başta kendinize ve sonra tüm yaratılana her zaman değer verin. Tüm bu düzenin sahibi olan Allah’ın rızasını kaybetmemek için yarına hep ümit ve sabırla bakın lütfen.
   .
   Mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşmanız dileğiyle.

   Cevapla
 14. Ben 3 çocuklu anneyim 17 yıllık evliligimi bitirdim boşandım eşim badde bagımlısıydı alkolikti sorumsuzdu şitdet uyguluyordu eve bakmıyordu boşandım fakat bu adam benim peşimi bırakmıyor uzaklaştırma çıkardım defalarca şikayetde bulundum ama bu adam itiraz dilekçesi verip temize çıkıyor birşekilde 4 tane ihlali var ama devlet benim sundugum deyilleri yeterli bulamayıp bana sahip çıkmıyor beni tehtid ediyor çocuklarımı aynı hakaretler küfürler artık bende bursayı terketmekde buldum çareyi bana yardımcı olursanız sevinirim ben burda çalışıyorum ama kendime yeni düzen kurmak istiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Pınar Hanım, Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır. Uğradığınız baskılara ve tehditlere karşı ne yapabileceğiniz konusunda ALO 183 hattından bilgi talep edebilirsiniz.
   .
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   Ayrıca ALO 183 hattı, şiddete uğrayan kişileri KOSGEB destekleri gibi desteklerle kişinin maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği yollar hakkında bilgilendirmektedir.
   .
   Başka şehirde sığınma evlerinde de kalabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra yapılacak risk değerlendirmesinin sonucuna göre gerekli görülmesi halinde, çocuklarınızla birlikte bir başka kentteki sığınma evine yerleştirilebilirsiniz.
   .
   Tehdit önemli bir suçtur. Bu sebeple hakkınızı ararken bir avukat ile hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Ekonomik olarak bir avukat görevlendirecek güce sahip değilseniz barodan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Bunun için şunlar gerekir;
   *Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
   *Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
   *Nüfus cüzdan fotokopisi,
   *Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
   Özet olarak; adli yardımdan faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.
   .
   Hayatınıza yeni, temiz bir sayfa açmak herkesin olduğu kadar sizin de hakkınız. Kendi ayaklarınız üzerinde durmak, kendi düzeninizi kurmak için ALO 183 hattı ile iletişime geçmeniz doğru olacaktır.
   .
   Her ne olursa olsun güzel yarınlara olan ümidinizi yitirmeyin lütfen. Daha aydınlık ve huzurlu yarınlara kavuşmanız dileğiyle.

   Cevapla
 15. Merhaba ben 18 yaşındayım abimden belli araliklar psikolojik ve fiziksel şiddet görüyorum anne babamda sirf kardes olduğumuz icin bu durumlari normal karsiliyolar(boğazımın sıkılıp boynumda morluklar bırakacak kadar siddet görüyorum ama bu onlara normal geliyo).Ve kendi ayaklarimin üstünde durmama izin vermiyolar sürekli kızsın diyerek beni eve mahkum ediyolar yaptıkları baski yüzünden hayatim boyunca pisirik gibi yaşadım ailem beni sirf kız oldugum icin kukla gibi yonlendiriyolar ben ise sadece okuluma gidip yazin bi yerde calisip hayati olabildiğince deneyimlemek istiyorum fakat ailemin baskilarindan dolayi bir takim psikoljik rahatsizliklara sahibim.Ve artik yaşayacağım diger bi siddette ailemden(abimden) sikayetci olup kadin sığınma evine gitmek istiyorum fakat orda belli başlı kati kurallar varmis telefon kullaniminin yasak olmasi gibi ben suan üni sınavına hazırlanıyorum telefon ve internet erismimin olmasi lazim bu sınav benim son sansim acaba oraya gittigim zaman egitimim icin bana yardımcı olurlar mi ve bundan sonraki zamanlar icin çalışabilmem icin bana yardımcı olurlar mi çünkü ben geri planda kalan bi kizdim bu yüzden korkularım var ricam etsem sorularimi cevaplar mısınız?

  Cevapla
  • Merhaba Emine Hanım, Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır. Uğradığınız baskılara ve şiddete karşı ne yapabileceğiniz konusunda ALO 183 hattından bilgi talep edebilirsiniz.
   .
   Sığınma evlerinde elbette bir takım kurallar vardır. Bu kurallar toplu yaşamayı düzenleyen önemli kurallardır. Bahsettiğiniz bütün kuralların koyulmasında kişinin güvenliği esas alınmıştır. Ayrıntılı bilgilere ALO 183 hattından ulaşabilirsiniz.
   .
   Emine hanım, daha kazai rüşt yaşına yeni gelmişsiniz. Yani bu yaşınıza kadar aileniz sizin velinizdi. Bütün durum ve davranışlarınızdan sorumlu kimselerdi. Hayat sizin için yeni başıyor diyebiliriz. Günümüz koşullarını da göz önüne aldığımızda ailenizin sizi korumak için aldığı kurallara fazla takılmamanızı öneririz. Eğer aileniz sizi psikolojik bunalıma sokacak kadar baskı altında tutuyorsa ALO 183 hattı ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.
   .
   Ailenizin, abinizin size uyguladığı şiddete göz yumması kabul edilemez bir durum. Bu durumu samimi bir şekilde birkaç kez daha ailenizle konuşmanız faydanıza olacaktır. Ailenizin böyle davranması konusunda bir kere de olsa kendinizi sorgulayın. Yanlışı ben mi yapıyorum? Bana neden kötü davranıyorlar? Bu soruların yanıtını düşünün. Şiddetin hiçbir türlüsünün haklı sebebi yoktur. Fakat bazen sizin küçük bir gülümsemeniz bile tüm çölleri bahçeye çevirebilir.
   .
   Siz hep güler yüzlüsünüz, güzel sözler ediyorsunuz fakat şiddet devam ediyorsa ALO 183 hattı ne yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır.
   .
   Sığınma evlerine gittikten sonra istediğiniz zaman sığınma evlerinden ayrılıp ailenizin yanına geri dönebilirsiniz. Geri dönmeniz aile ilişkilerinize zarar verebilir. Bu sebeple etraflıca düşünmeniz gerekiyor. Yaşınız çok genç ve Allah izin verirse yaşayacağınız, kendi kararlarınızı özgürce kendiniz alacağınız çok uzun zamanınız olacak. Yarına hep ümitle bakın. Verdiğiniz kararları bir değil on kez düşünün.
   .
   Hakkınızda mutlu, güzel ve hayırlı bir hayat dilerim. Umarım sınavlarınızdan başarılı olur ve dilediğiniz hayata sahip olursunuz.

   Cevapla
 16. Meraba ben eşimden şiddet gördüğüm için evdn ayrildm 1 yaşında kızımla acaba kadın sığınma evinde kızımın bezini mamasını devlet karşılarmi boşanmam için yardım varmı nutfn bilgi verin diğer çocuğumu da almak istiyorum bosanamadigim için alamiyorum

  Cevapla
  • Merhaba Berna Hanım, Şiddetin her türlüsü Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile kınanmakta ve şiddete uğrayan kişiler bu yasalarla koruma altına alınmaktadır. Uğradığınız baskılara ve şiddete karşı ne yapabileceğiniz konusunda ALO 183 hattından bilgi talep edebilirsiniz.
   .
   Kadınların çocuklarının sığınma evine kabul işlemleri belirlenmiş bir süreç doğrultusunda sosyal çalışmacı ya da psikolog tarafından yapılır. Sığınma evleri çocukların alışkın oldukları ortamlardan farklıdır. Bu nedenle çocuklar uyum problemi yaşayabilmektedirler. Uyum sorununu en aza indirmek, olumsuz etkilerini hafifletmek için kabul sürecinden başlayarak çocukla özel olarak ilgilenilir. Özel olarak çocukla ilgilenme; onun için de ayrı bir sosyal incelemenin yapılması ve bu doğrultuda hizmet planının geliştirilmesini içerir.
   .
   Sosyal çalışmacı sosyal inceleme raporunu çocuk için ayrıca oluşturur. Çocuk için de bireysel hizmet planı hazırlanır. Bu plan yönetici psikolog çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı tarafından oluşturulmuş bir ekip tarafından değerlendirilerek ne tür hizmetlerin kimler tarafından verileceğine karar verilir. Çocuk, sığınma evine gelişinden itibaren ayrı bir birey olarak kabul edilir.
   .
   Kadın sığınma evlerine kabulden önce anne ve çocuğun durumu değerlendirilir. Çocuğun annesi ile birlikte sığınma evinde kalmasına karar verilmişse hizmet planlaması yapılırken çocuğun gereksinimleri de dikkate alınır. Çocukla ilgili kararlar yaşına uygun olarak çocuğun katılımıyla verilir. Yaşanan sorunların ve yaşamlarında ortaya çıkan değişikliklerin çocuk üzerindeki etkisi göz önünde tutulur.
   .
   Daha detaylı ve en doğru bilgilere ALO 183 hattından ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   Boşanma konusuna gelirsek boşanma sürecinde ve süreç sona erdikten sonra da birçok hak elde edersiniz. Boşanma davasında kadının yasal hakları; çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.
   .
   Boşanma sürecinde ve sonunda haklarınızı tam alabilmeniz için bir Avukat ile birlikte hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Ekonomik olarak bir avukat görevlendirecek güce sahip değilseniz barodan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Bunun için şunlar gerekir;
   *Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
   *Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
   *Nüfus cüzdan fotokopisi,
   *Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
   Özet olarak; adli yardımdan faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.
   .
   Ayrıca ALO 183 hattı, şiddete uğrayan kişileri KOSGEB destekleri gibi desteklerle kişinin maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği yollar hakkında bilgilendirmektedir.
   .
   Mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşabilmeniz dileğiyle.

   Cevapla
 17. Selam aleyküm hayırlı günleriniz olsun serkan bey size bi konu icin yardımıniz gerekiyor dün aksam itibari ile kız kardeşim küçük kızı 3 yaşında yanında alıp kayboldu ve büyük kızida 8 yaşında onu yaninda almadı biz polise gittik kayıp ilanı için polisin cevabı kendisi kayıp değil kızda kendiside guvende merak etmeyin
  Anlamadığımız olay şiddet yok eşi burda yok evde kendi kendine yasayan yediği onunde yemediği arkasında devlet bunu araştır madanmi alıyor adaletmi bu sizce biz ne yapabiliriz cikarmak icin

  Cevapla
  • Merhaba Mustafa Bey, Kadına şiddet oldukça hassas bir konudur. Şiddet gördüğünü iddia eden her kadın geniş çaplı araştırma güdülmeden haklı bulunup devlet korumasına alınmaktadır. Bu durumun özüne bakacak olursak böyle de olması gerekir. Çünkü kadına şiddetin maksimuma ulaşacağı zaman, en yakın zamandır ve bir az önce tedbir almak gerekir.
   .
   Şiddet uygulamak yalnızca fiziksel müdahale ile olmaz. Psikolojik şiddet de üzerinde durulması gereken önemli bir sorundur. Ayrıca kardeşinizin şiddete uğrayacağını hissetmesi dahi sığınma evlerine kabul için geçerli bir sebeptir.
   .
   Ortada hiçbir olumsuz durum yok ve kardeşiniz sebepsiz yere sığınmaevlerine başvuruda bulunduysa yine de kardeşinizin korunmaya alınması gereğini ilk paragrafta açıklamaya çalıştım.
   .
   Kardeşiniz sığınma evlerinde kaldığı süre boyunca kendi rızası ile dahi olsa sizinle iletişim kuramaz, yasaktır. Aile içi şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocuklarla ilgili koruma tedbirleri hakkındaki gizlilik esaslarına en üst seviyede riayet edilir. Eğer polis kardeşinizin nerede olduğunu biliyorsa, yapabileceğiniz pek bir şey yok demektir.
   .
   Bu süreçte yapabileceğiniz en iyi şey 8 yaşındaki yeğeninizin kötü hiçbir duygu hissetmemesi için elinizden geleni yapmanızdır. Unutmayın ki yeğeninizin gelecek yaşamında hatırlayacağı kötü anılar biriktirmesine engel olabilirsiniz.
   .
   Umarım bütün sorunlarınız kısa sürede çözüme ulaşır. Hayırlı günler.

   Cevapla
 18. Siginma evleri icin covid asisi zorunlumu ilk doz yapildi ama ikinci dolu bekleyerek durumda değilim esim oldurmekle tehdit ediyor ne yapabilirim teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba, Şiddetten korunmak isteyenler için şart aranmamaktadır. Gerekirse size özel şartlar oluşturulur. Bir an önce detaylı ve en doğru bilgiler için Alo 183 hattı ile iletişime geçmelisiniz. İş bahsettiğiniz kadar acilse hiç vakit kaybetmeden bir polis karakoluna ya da en yakın güvenlik birimine gidip sığınma talep etmelisiniz.
   .
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.
   .
   ALO 183 hattı ile iletişime geçerseniz talebiniz halinde hemen evinizden de alınabilirsiniz.
   .
   Mutlu ve huzurlu günlerle buluşabilmeniz dileğiyle.

   Cevapla
  • Merhaba Fatma Hanım,
   .
   Çocuklarınızın sığınma evine kabul işlemleri belirlenmiş bir süreç doğrultusunda sosyal çalışmacı ya da psikolog tarafından yapılır. Sığınma evleri çocukların alışkın oldukları ortamlardan farklıdır. Bu nedenle çocuklar uyum problemi yaşayabilmektedirler. Uyum sorununu en aza indirmek, olumsuz etkilerini hafifletmek için kabul sürecinden başlayarak çocukla özel olarak ilgilenilir. Özel olarak çocukla ilgilenme; onun için de ayrı bir sosyal incelemenin yapılması ve bu doğrultuda hizmet planının geliştirilmesini içerir.
   .
   Sığınma evlerinde kalma süresi şartlara göre değişiklik gösterebilir. Bu durumu bir müddet sonra devlet sizi korumayı bırakacak diye algılamayın. Şiddet görme ihtimalinizin olduğu her an devlet sizi korumakla yükümlüdür. Gerekli tedbirler her an alınmalıdır. Detaylı ve en doğru bilgilere ALO 183 hattından ulaşabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ALO 183 hattı, şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan ve desteğe gereksinimi olan kişilere psikolojik, hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık sunmakta ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgi vermektedir.

   Cevapla
 19. Benim esim sorumsuz bencil aşırı derecede narsist evlendiğin günden beridir sorumsuz her türlü deyince de binbir türlü bahane yalan insanın gözünün içine baka baka yalan konusur ailemle bile arama fitne soktu fiziksel şiddet pdikolojik şiddet maddi şiddet herşey var ne desem ne anlatsam boş bu insana ne yapacağımı bilmiyorum bazen kafayı iyice yiyecem diye korkuyorum ailem boşanmanı istemiyor özellikle babam adına kötü olurmuş çıldırmamak için zor duruyorum çocuğun için ayaktayım..

  Cevapla
  • Merhaba, Evlilik birliği ve aile ilişkileri de dahil olmak üzere bütün insan ilişkilerinde öfke ile hareket etmek insana zarar getirir. Öncelikle yaşadıklarınızı sakin bir şekilde düşünün. Bütün bu olanlarda siz nerede hata yaptınız? Bunu karşı tarafın yanlış hareketlerine bir sebep bulun diye önermiyorum. Hele ki fiziksel şiddet söz konusu ise bunun asla kabul edilecek bir yanı yoktur. Bu durumda bir an önce detaylı ve en doğru bilgiler için Alo 183 hattı ile iletişime geçmelisiniz. Fiziksel şiddet ilerlediyse hiç vakit kaybetmeden bir polis karakoluna ya da en yakın güvenlik birimine gidip sığınma talep etmelisiniz.
   .
   İç sorgunuz sonucunda kendinizde hiçbir hata bulamadıysanız, evliliğinizde tamiri mümkün olmayan hasarlar varsa, evliliğiniz temelden sarsılmışsa ve bu kanayan yarayı saramayacağınızı düşünüyorsanız boşanmanız doğru olacaktır. Boşanma işi büyük bir yıkımdır. Yıkılacak bina zamanında yıkılmazsa, biz içindeyken de yıkılabilir.
   .
   Babanız muhtemelen “insanlar ne söyler” gibi söylentilerden çekindiği için boşanmanıza sıcak bakmıyor olabilir. Ya da ekonomik olarak kaygıları bulunabilir. Boşanmanın artık eski dönemlerde olduğu gibi kadınlar için en azından ekonomik olarak yıpratıcı bir süreç olmadığını, ücretsiz talep edilecek bir avukatla bütün ekonomik haklarınızı kazanabileceğinizi, eşinizin ömrünüz boyunca size ve çocuklarınıza maddi olarak destek sağlamak zorunda olduğunu babanıza anlatmalısınız. Ayrıca yaşadığınız fiziksel ve psikolojik şiddeti de hiç zaman kaybetmeden ailenizle paylaşın.
   .
   Bu durumunuzu normal karşılıyorlarsa, size yardım eli uzatmıyorlarsa o zaman yine de onlarla iyi geçinin ama artık bu konuda sözlerini dinlemeyin. Kendi hayatınızın temellerini kendiniz atın.
   .
   “Babam adına kötü olurmuş” cümlesi eğer “boşanırsam babama zarar verirlermiş” anlamındaysa hiç vakit kaybetmeden en yakın polis karakoluna durumu anlatarak sığınma talebinde bulunun. Daha sonra bütün bu durumlar karşısında suç duyurusunda bulunursunuz.
   .
   Boşanmak her insanın olduğu gibi sizin de hakkınız. Boşandıktan sonra kendi ayaklarınız üzerinde duramayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tek başınıza da olsa güçlüklerin üstesinden gelebilecek bir varlıksınız. Boşanma davası aşamasında ve dava sonunda kadına ekonomik olarak ayakta durabilmesi için bir takım haklar sağlanmıştır.
   .
   Boşanma sürecinde ve süreç sona erdikten sonra da birçok hak elde edersiniz. Boşanma davasında kadının yasal hakları; çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.
   .
   Boşanma sürecinde ve sonunda haklarınızı tam alabilmeniz için bir Avukat ile birlikte hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Ekonomik olarak bir avukat görevlendirecek güce sahip değilseniz barodan ücretsiz avukat talep edebilirsiniz. Bunun için şunlar gerekir;
   *Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
   *Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
   *Nüfus cüzdan fotokopisi,
   *Dava için gerekli belgelerin fotokopisi
   Özet olarak; adli yardımdan faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.
   .
   Ayrıca ALO 183 hattı, şiddete uğrayan kişileri KOSGEB destekleri gibi desteklerle kişinin maddi olarak kendi ayakları üzerinde durabileceği yollar hakkında bilgilendirmektedir.
   .
   Mutlu, huzurlu yarınlara kavuşmanız dileğiyle.

   Cevapla

Yorum yapın