Zihin ve Düşünme Esnekliği Nasıl Geliştirilir?

Zihin ve Düşünme Esnekliği Nasıl Geliştirilir? / Bilişsel Esneklik / Sizlere bu içerikte zihinsel esnekliğin ne olduğunu ve zihinsel esnekliği nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçlarına yer vereceğiz.

Bilişsel esnekliğe sahip olan, ortamdaki değişikliklere hızla adapte olan, alternatifleri gören, bir faaliyetten diğerine hızlı bir şekilde geçiş yapmayı başarabilen, durumu farklı bakış açılarından gören ve ayrıca hataları daha kolay tolere eden kişidir.

Düşünme esnekliği; zihinsel özellikler, ailedeki ebeveynlik kalıpları, bireysel genetik özellikler, bir kişinin mizacı ve yaşam deneyimi gibi faktörlere bağlı olabilir.

Bilişsel esneklik, yaratıcı görevleri kolaylaştırır ve stratejik düşünmeyi teşvik eder. İş hayatında başarı için bir ön koşul olabilir. Ayrıca esnekliğin her zaman iyi bir şey olmadığını ve sakıncaları olduğu da unutulmamalıdır:

  • Aşırı dürtüsellik
  • Azim
  • Rutin aktiviteleri gerçekleştirmede yaşanan güçlük gibi.

Bilişsel Esneklik ve Zihinsel Katılık

Çevrenizdeki bir değişiklik olduğunda eskisi gibi aynı seviyede çalışmaya devam edemediğiniz hiç oldu mu? Belki durumu farklı açılardan görmekte zorlanıyorsunuz dur. Tüm bunların tek sorumlusu zihinsel katılıktır. Psikoloji aktivite ve davranışta yetersiz esneklik, değişime karşı direnç ve yeni bir şeye geçmenin zorluğudur. [Dikkat Dağınıklığı Nasıl Yok Edilir ?]

zihinsel esnekligi gelistirmek icin faydali ipuclari

 

Zihinsel Esneklik Nasıl Geliştirilir? Zihinsel Esneklik Geliştirme İçin Faydalı İpuçları

Düşüncenizi ve zihinsel esnekliğinizi geliştirmek istiyorsanız, bazı teknolojiler size yardımcı olabilir. [ Zihin Gücü Nasıl Arttırılır? ]

Eğitim: Nelerde iyi olduğunuzu anımsamayı deneyin ve bu konuyu anlatacak birini bulun. Bu yabancı dillerden tarihsel dönemlere hatta nakış teknikleri tartışmaya kadar her konu olabilir. Anlamasına yardımcı olmaya çalışın çünkü öğrenme sürecinde konuya tamamen farklı bir perspektiften bakmak için büyük imkanlar vardır.

Rutin İşler: Her birimizin otomatik olarak yaptığı şeyler ve düşünmeden cevap verdiğimiz sorular vardır. Durun ve onlara bir de başka açıdan bakmaya çalışın. Rutin bir görev tamamlama yerine başka bir çözüm bulun.

Düşünmek İçin Zaman Bulun: Teknoloji çağında, yaşamın ritmi inanılmaz hızlıdır. Bazen durmak, bir şeyler düşünmek, biriken sorunlara çözüm üretmek için zamanımız olmaz. Günde en az bir kez sadece düşüncelerinizle yalnız kalabilmeniz için yapın. O zaman belki olayları tamamen farklı açıdan görebileceksiniz.

Dedektif: Zihnimizi güç için test eden, heyecan verici ve gizemli bir türdür. Dedektif kitapları okuyabilir, anlatılan detayları fark etmeye ve suçluyu bağımsız olarak takip etmeye çalışabilirsiniz. Kendi hayatınızı da bir dedektif hikayesine dönüştürebilirsiniz. Tabii ki gerçek suçluları çözmenizi beklemiyoruz. Yalnızca diğer insanların davranışlarını ve alışkanlıklarını analiz etmeyi denemelisiniz. Bir de sonsuz soruyu sormalısınız: Neden?

Yaratıcılık: Hep resim yapmayı mı öğrenmek istemiştiniz? Çok satanlar kitaplarından mı yazacaksınız? Peki ya, keman çalmak? Şimdi tüm hayal gücünüzü ele alma ve kullanma vakti.

Düşler: Düşünmek ve içsel düşüncenin yanı sıra, zaman ayırarak hayal etmek çok önemli bir değer. En çok ne istediğinizi hayal edin ve sonra kendinize şu soruyu sorun: Bunu nasıl başarabilirim?

Oyunlar:

Gerçek: Çocukluğunuzdaki zamanları düşünün. Genellikle çocukları oyunları kendileri icat ederler. Neden şimdi daha bilinçli bir yaşta denemeyesiniz? Düşünün belki dostça bir tatilde yeni favoriniz olacak bir eğlenceye sahip olacaksınız.

Sanal: Bilgisayar oyunları tartışılabilir. Ancak gizli nesneleri aramanız ve şehirler oluşturabileceğiniz oyunlar indirebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Başka Bir Hayat: Sizin yerinizde karakter olarak sizden farklı bir kişinin olduğunu hayal edin. Bu herhangi biri olabilir. Bir arkadaş, akraba, idol veya en sevdiğiniz kitabın kahramanı. Burada önemli olan, karakteristik olarak farklı olmasıdır. Senin yerinde olsaydı ne yapardı? Ne söylerdi? Ne düşüneceğine kadar hayal et!

Her Zaman Geri Dönüş Yapmak İçin Kendinizi Eğitin: Bir konudaki kararınızı biliyor ve kesin olarak ikna oluyor olsanız bile, bir şeyler ters giderse diye yedek plana sahip olmak her zaman harikadır. Çok çeşitli sonuçlar ve bunları çözmenin yolları üzerinde düşünmek ve üstlenmek için kendinizi mutlaka eğitin.

Basmakalıpları Kırmak: Her birimizin öyle ya da böyle stereotipleri vardır. Mesela, çoğu zaman sosyal bir gruba ait olma hakkında görünüşe göre ya da baktığımız kişinin zenginlik derecesi ile hükümler veririz. Düşünmediğimiz birçok klişemiz var. Örneğin, bir kişinin eşyalarına göre ya da gelir düzeyine göre yargılayabiliriz. Her şeyi ters çevirmeye ve yeniden düşünmeye çalışın.