Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? 2022

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? Türkiye’de yazılımcı maaşları ne kadar? Üniversiteye kayıt olacak ya da üniversitelerin yazılım bölümlerinden mezun olacak olan öğrenciler son zamanlarda yazılımcıların ne kadar maaş aldığını merak ediyor. Bu yüzden 2021 Yazılımcı Geliştirici Raporu hazırlandı.

Evden çalışma sebebiyle artık bilgisayarlarımızla daha fazla vakit geçirmeye başladık. Bu da başta yazılım sektörü olmak üzere birçok sektörü de geliştirdi diyebiliriz. Bilgisayarla çok fazla zaman geçiren gençler yazılım mesleği konusuna da ilgi göstermeye başladı.

 

Yazılımcı maaşları ne kadar?

Üniversite sınavların sayılı günler kaldı. Yazılım mesleğine olan ilgi giderek artıyor. 2021 Yazılım Geliştirici Maaş Raporu yayınlandı. Raporda Yazılımcı maaşları ne kadar? sorusuna cevap veren Coolever, maaşlar ile sınırlı kalmayarak iş yaşamına, şirketlerdeki çalışan memnuniyetinden, cinsiyet eşitliğine dair birçok önem arz eden başlık altında çeşitli analizler açıklandı.

Yazilimci maaslari ne kadar

Ankete katılanların profilleri hakkındaki veriler de açıklandı. Ankete katılanların yüzde 93.4’lük bölümü Türkiye’de yaşamını devam ettirirken, geri kalan kısmı Almanya, Hollanda, İsveç, Belçika ve Estonya’da gibi ülkelerde yaşayan yazılımcılar oluşturdu. Katılımcıların yüzde 68.3’lük bölümünün 25 – 34 yaş aralığında olduğu belirtilirken, kitlenin yüzde 92.5’i erkek, yüzde 6.6’sı ise kadın.

KİM NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Katılımcıların yüzde 73.1’i lisans mezunu. Kullanılan teknolojilere bakıldığında ise JavaScript, C#, ve .Net’in popülerliğini devam ettirdiği görülüyor. Katılımcıların yüzde 55.9’u 10000 TL ya da daha alt seviyelerde bir net maaşa sahip olduğu ifade ederken, 20 bin ile 25 bin TL arasında maaş aldığını ifade eden katılımcıların yüzde 4.7’si.  

Yazılımcı Seviyeleri

En sık kullanılan ve bilinen yazılımcı seviyeleri şu şekildedir.

 • Junior Yazılımcı
 • Mid Level Yazılımcı
 • Senior Yazılımcı

2022 Yazılımcı Maaşları Aşağıda Listelenmiştir.

 1. Junior Yazılımcı Maaş: 5.500 – 7.500 TL
 2. Mid Level Yazılımcı 7.500 – 11.750 TL
 3. S enior Yazılımcı: 10.000 – 55.000 TL

 

“Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? 2022” üzerine 9 yorum

 1. üstteki arkadaş anlamamış ama gerçekler öyle ben ilk 10de bulunan bir üniversitede bilgisayar mühendisliği mezunuyum ve aylarca işsiz kaldım bulduğum maaş da neredeyse agari ücret. çoğu arkadaşım 6-7 çalışıyor. 10üstü alan varsa kesin şansındandır.

  Cevapla
 2. Bende Tekirdağ mezunuyum suan turkcellde 12000 e çalışıyorum. Bu biraz kişinin kendini gelistirmesi ile alakalı şansa aptallar inanır.

  Cevapla
 3. Yazılım mühendisiyim aldığım ücret 5500 + yol + yemek + sigorta 🙂 Yok abi kendini geliştirmeylede alakalı değil bu durum. Çünkü Photoshop , After Effect ve premier pro programlarına oldukça hakimim. Tamamen patronunuzun insiyatifine kalmış bir durum bu maaş olayı.
  Üstüne birde “ÇALIŞIYORSAN 5.500 ÇALIŞMIYORSAN KAPI ORADA” demeleri yokmu,kafasını masaya geçiresi geliyor insanın.

  Cevapla
  • Photoshop ve After Effects’in yazılım ile ne alakası var? Şu anda orta seviye bir yazılımcı 10 bin üzerinde kazanıyor. Bu rakamları kazanamayan varsa kendini sorgulasın. Deneyimli bir yazılımcı maaşı en az 20 bin lira. 18 yıldır sektördeyim.

   Cevapla
   • Deneyimli yazılımcı dediğiniz +5 yıl ise +25k – 40k arasında alıyor hocam. Mid seviye 18-25k arası o yüzden deneyimli arkadaşlar çok rahat 30k ve üstü diyebiliriz.

    Yeni mezun olup asgari ücrete çalışan arkadaşlar 6 ay deneyim sonrası direk istifayı verin. Tabi istifayı vermeden önce iş arayın bulun bir yer. Ücret olarakta önümüzdeki sene için 12-15k (+6 ay tecrübe için) isteyebilirsiniz. Sektöre çok fazla ihtiyaç var ve çok sirkülasyon var yazılımcıyı kimse elinde tutamıyor. Bu gidişle tutamayacak gibi.

    Cevapla
 4. Türkiye’de yazılımcılara sahip çıkılmalı. Onlar da ülkenin geleceği inşa edilirken çok büyük rol üstlenecekler.

  Cevapla

Yorum yapın