Ergenlere Ebeveynlerin Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Ergenlere Ebeveynlerin Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır? Ergenlik dönemindeki gençlere ebeveynlerin yaklaşımı konusunda bilmeniz gereken birkaç husus, çocuğunuzla çok daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza sebep olur. Ayrıca bu süreci keyifli bir şekilde geçirmenize de yardımcı olacaktır.


 

Ergenlere Ebeveynlerin Yaklaşımı

Ergenlere ebeveynlerin yaklaşımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce önemle hatırlatmak gerekir ki, ergenlik dönemi tüm yetişkinlerin geçirdiği ve tüm çocukların geçireceği bir dönemdir. Bu durumun farkında olmalı ve çocuğunuzun bu dönemi geçirmek zorunda olduğunu unutmamalısınız. Kendinizin de bu dönemleri geçirdiğini hatırlamak, çocuğunuzu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken diğer hususları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İletişim Sırasında Tutarlı Olmaya Özen Göstermelisiniz

Tutarlı konuşmaya dikkat etmek, bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisidir. Ebeveyn ile çocuk arasındaki çatışmaların arttığı ergenlik döneminde, özellikle tartışmalar sırasında anne babalar tutarlılıklarını korumalıdır. Örneğin eğitim hayatına dair beklentilerden bahsederken artık çocuk olmadığını söylemek, tartışma sırasında ise çocuk olduğunu ifade etmek doğru değildir. Sağlıklı bir iletişim için tutarlı olmanız gerekmektedir.

Sınırlarınızı Belirlemeli ve Sınırlara Uymasını İstemelisiniz

Sınırları belirlemek, bu süreçte çocuğunuz ile iletişiminizin bozulmaması için dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir. Ergenlik dönemi, çocuklarınızın isteklerinin ve beklentilerinin değişeceği dönemlerden birisidir. Bu dönemde sınırlarınızın belli olması, çocuğunuzu kontrol edebilmenizi ve sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlamaktadır.

Harçlık, oyun saatleri gibi hususlarda çok baskı kurmadan belirli sınırlamalar koymalı ve bu sınırları çocuğunuz ile de paylaşmalısınız. Bunun yanında çocuğunuzun da kendini ifade etmesine müsaade etmelisiniz. Her iki tarafında da kendini açıklaması ortak bir noktada buluşulmasına yardımcı olacaktır.

Sevgisiz Büyümek

 

Ergenlik Dönemindeki Çocuğunuzu Mutlaka Dinlemelisiniz

Ergenlik dönemindeki çocukları dinlemek, en önemli hususlardan birisidir. Ergenlik dönemindeki gençlerin farklı ihtiyaçları ve beklentileri olabilmektedir. Anne – baba ile çocuk arasındaki düşünce ayrılıklarının yaşandığı bu dönemde, çocuğunuzun kendini ifade etmesine müsaade etmelisiniz. Ergenlere ebeveynlerin yaklaşımı konusunda en kilit noktalardan birisi sağlıklı iletişimdir. Sağlıklı bir iletişim ise karşılıklı dinleme ile başlamaktadır. Aksi bir durum çocuğunuzun sizinle olan paylaşımlarının azalmasına neden olacaktır.

Mahremiyetine Saygı Göstermelisiniz

Özel hayata saygı göstermek, ergenlik döneminde çocuğunuzun kendini rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Odasına kapıyı çalarak girmek, kendine ait bir oda vermek veya telefonunu karıştırmamak, dikkat etmeniz gereken noktalardır. Bu sayede çocuğunuza artık yetişkinliğe adım attığını hissettirebilir ve daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun mahremiyetine saygı gösterirken hayatının tamamen dışına çıkmamak için kilit nokta yine iletişim kurmaktır. Çocuğunuzla saygılı ve sevgili bir iletişim kurmanız, hayatı hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun mahremiyetine saygı kurmak noktasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise arkadaşlarıdır. Çocuğunuzun arkadaşlığını desteklemeli ancak arkadaşlıkların sebep olabileceği yanlışlıklar konusunda da desteklemelisiniz. Bu dönemde arkadaşlarını bizzat tanımak çocuğunuzun hata yapmasını önlemek için faydalı olacaktır.

Saygı ve Sevginizi Esirgememelisiniz

Saygı ve sevgi göstermek, ergenlik döneminde çocuğunuzla kuracağınız iletişim için olmazsa olmazdır. Bu dönemde ergen çocuklarda aileyi beğenmeme, eleştirme veya sinirlilik gibi problemler olabilmektedir. Yaşanan çatışmalar, çocuğunuz ile aranızın açılmasıyla sonuçlanmamalıdır. Ergenlik döneminde bu döneme kadar kabul edilen her şey tekrar sorgulanmaktadır. Bu nedenle çocuk pek çok durumu yeniden değerlendirmekte ve çatışma gibi problemler oluşabilmektedir.

Ergenlere ebeveynlerin yaklaşımı noktasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur. Yaşadığınız çatışmaların ergenlik dönemindeki kimlik arayışı ile ilgili olduğunu unutmamanız ve çocuğunuza saygı göstermeniz gerektiğidir. Bu dönemde önceki dönemlerde verdiğiniz sevgiyi esirgememeli ve yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.